About me

Soupente Industrial Design

Soupente, which means attic – attic, is a brand that reflects the unique decoration style of its founder, Sezer Kurt. Establishing a close bond with the past, Soupente creates space for memories in the present by designing furniture and accessories that are compatible with today, with the inspiration taken from period designs.

Soupente continues its pleasant journey by adding new products to its collection every day with the priceless pleasure of designing and producing.

Çatı katı – tavanarası anlamına gelen Soupente, kurucusu Sezer Kurt’un kendine özgü dekorasyon stilini yansıtan bir markadır. Tasarımlarında geçmişin zarafetini ve dokusunu yansıtarak, aynı zamanda modern yaşamın ihtiyaçlarına uygun, estetik ve işlevselliği bir arada bulunduran özgün ve zamansız dekorasyon parçaları sunmayı hedefler. Kişisel zevklere ve mekanın karakterine uygun tasarım hizmeti de sunan marka, özenli işçilik ve detay odaklı bir yaklaşım anlayışı ile, tasarlamanın ve üretmenin paha biçilmez hazzı ile her geçen gün koleksiyonuna yeni ürünler ekleyerek keyifli yolculuğuna devam etmektedir.

İletişim